Вер

Студенти МНУ імені В.О. Сухомлинського відвідали виставку з історії Голокосту

21 вересня 2018 року студенти історичного факультету Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського взяли участь у відкритті мобільної виставки присвяченої 77-м роковинам жахливої трагедії в Бабиному Яру. Експозиція, представлена на базі Державного архіву Миколаївської області, надана Українським інститутом вивчення Голокосту «ТКУМА» (м. Дніпро), демонструє результати багаторічної наукової, освітньої, музейної, видавничої діяльності освітньо-наукового загалу в галузі дослідження історії Катастрофи (Шоа) європейського єврейства, загалом, та України, зокрема. Організаторами заходу виступили: Державний архів Миколаївської області, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», ГО «Науково-дослідний інститут вивчення проблем всесвітньої історії, етнології та політичних процесів», ГО «Миколаївський дослідницько-аналітичний центр».

Виставку відкрила директорка Державного архіву Миколаївської області, доктор історичних наук, професор Левченко Лариса Леонідівна. З вітальним словом виступили: голова ГО «Миколаївська обласна єврейська громада» Гольденберг М. Д., голова громадської наглядової ради при Державному архіві Миколаївської області Горбуров Є. Г., представники наукової школи з історичної юдаїки м. Миколаєва (Щукін В. В., Сугацька Н. В., Ласінська М. Ю., Погромський В. О.), представники Українського інституту вивчення Голокосту «ТКУМА». Аудиторію заходу склали: архівісти, історики, журналісти, наукова громадськість, учнівська та студентська молодь Миколаївщини, викладачі ВНЗ, краєзнавці.
Виступи науковців та інформаційна складова виставки занурили відвідувачів у страшні події часів Другої світової війни на окупованій Україні, коли в урочищі Бабин Яр поблизу Києва розпочалося масове знищення єврейського населення міста. Тільки за два дні з 29 по 30 вересня 1941 р. айнзацгрупою С – нацистське мобільне військове формування –розстріляли 33771 людину. Більшість жертв Бабиного Яру становили діти, літні люди, жінки, так само, як і по інших місцях масових вбивств в Україні. Доповідачі не оминули увагою обставини, що супроводжували знищення єврейського населення різних регіонів, зокрема, на території Миколаївщини сумнозвісний Богданівський яр, котрий став могилою для понад 55 тисяч євреїв з Румунії, Молдавії та України. Провідний дослідник історії Голокосту на Миколаївщині кандидат історичних наук, доцент Щукін В. В. зазначив, що цифри кількості жертв Богданівської трагедії постійно уточнюються і переглядаються у більший бік, на жаль. Подекуди загальне число закатованих євреїв може сягати 250 тисяч осіб. Н. В. Сугацька відзначила значення українсько-єврейських відносин в контексті вивчення Голокосту на прикладі чудесних історій порятунку євреїв Праведниками народів світу.

Мобільна виставка спрямована на підняття питань важливості гуманізму, загально-людських моральних принципів, національної рівності, права на життя різних етносів, культур та релігій, проблем збереження пам’яті.